ERZURUM AYRAN ÇORBASI

 

Merhaba

Bugün kendi memleketime ait bir çorba tarifi vermek istedim. Geçenlerde annem yapmıştı, bende sık sık yaparım  ama anneminkinin fotoğrafını çekmek nasip oldu. Ramazanda hemen hemen her evde mutlaka hergün bu çorba içilir. Gerçi çoğu yörede yapılıyor ama bizimki biraz farklı buyrun tarife; farklıları görün.

 

 

ERZURUM AYRAN ÇORBASI

 

MALZEMELER

 

400 gr kadar yoğurt (2 su bardağı)

1.5 yemek kaşığı un

1 su bardağı aşurelik buğday (bizim buralarda den denir)

yarım çay bardağı salamura edilmiş aşotu

1 adet kuru soğan (küçük)

2-3 yemek kaşığı tereyağı

1 çay bardağı haşlanmış mısır (isteğe bağlı)

50 gr kadar kıyma

karabiber, tuz

 

NASIL MI YAPTIM ?

 

 İlk önce buğdayımızı yıkayıp pişiriyoruz çok fazla dağılmayacak şekilde pişecek. Ben ve  annem genelde buğdayı daha önceden haşlayıp buzlukda muhafaza ediyoruz çorba yaparken hemen elimizin altında oluyor.

 Sonra çorba yapacağımız tencereye buğdayımızı ve mısırlarımızı alıyoruz, tencereye yarıya kadar kaynar su ilave ediyoruz.Blenderın içine yoğurdu ve unu ilave edip biraz kaynar su biraz soğuk su ilave edip urvamızı yapıyoruz (bizim buralarda buna çorba urvası denir). Urvamızı kaynamakda olan buğdayın üzerine ilave edip tencerenin ağzını aralayıp 10 dk kadar kaynatıyoruz. BU arada kıymamıza karabiber ve tuzu ilave edip fındık kadar köfteler yapıp kaynamakda olana çorbamıza ilave ediyoruz. Aşotumuzu ilave ediyoruz, aşotu salamura olduğu için tuzlu oluyor o nedenle çorbaya ayrıyeten tuz ilave etmiyoruz. Bu şekildede 10-15 dk kaynattıkdan sonra tencerenin altını kapatıyoruz. Bir tavaya yağımızı alıp eritiyoruz, içerisine çok minik doğradığımız soğanları atıp kavuruyoruz; bu işlemede bizim buralarda soharış denir. Soğanlar pembeleşince altını kapatıp çorbamızın üzerine gezdiriyoruz. Kepçeyle biraz karıştırıp çorbamızı dinlenmeye bırakıyoruz.

 Ayran çorbası bizim buralarda daha ocağın üzerinde kaynamakda iken içilir, hemen hemen bütün Erzurum lu bayanlar bu çorbayı bilir ve yapar.

 

 Herkese afiyet olsun.....

 

 Hoşçakalın......

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !